تحلیل مبنایی وصیّت نامه ستّارخان سردار ملّی (به مناسبت ۱۴ مرداد سالروز صدور فرمان مشروطیت)

 در نگاهی به وصیّت نامه این دلاور مرد آذربایجان و ایران زمین ، نکات قابل توجهّی حاصل می آید؛و اغراق نکرده ایم اگر این وصیّت نامه را چکیدۀ بسیار فشرده از نظام سیاسی شیعه و حکومت ولایت فقیه بدانیم .

این بنده عاصی ستار،برای اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص)مطابق
 احکام صادره علماء اسلام ، از جان و مال و اولاد و هستی خود، صرف نظر
کرده تا دولت جابره تبدیل به دولت عادله و قوانین حضرت سیدالمرسلین
رویه و مسلک اهل اسلام شود.                                        “ستار” 

در شروع وصیّت نامه ، این سردار ملّی همانند سرداران مذهبی  ، مِیل حرکتی خود و خاستگاه حرکت اجتماعی-سیاسی خود را با بکار بردن عبارت “بنده” می نمایاند ، تا نشان دهد قبل از آنکه سردار بزرگی باشد و حتی قبل از آنکه ستّار باشد ، بنده خدا و عبد می باشد ، با صفتِ “عاصی” به نظر می رسد ستّار خان نه شکسته نفسی معمول ، بلکه تواضع ممدوح کرده و با بیان ذلّت خود در محضر باری تعالی ، جلوی خود پسندی و عُجب خود را گرفته است ، تا از مردم و زمین و زمان و مملکت متوقّع نباشد و خود را تنها ناجی مردم از بحران نپندارد.

در ادامه ستّار خان ، بسیار عالی در چند خط کوتاه و با عبارات مُجمَل امّا پرمعنی ، هدف از قیام خود ، مبنای آن و روش عمل ، خطوط قرمز و …. را بیان داشته است.

این شهید راهِ مشروطۀ مشروعه ، هدف از قیام مسلّحانه خود و یارانش را “اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص)” اعلام و با درج عبارت “مطابق احکام صادره علماء اسلام” به طول تاریخ درس می دهد که در نظام سیاسی شیعه، هر قیامی ، هر عملی و هر جنگ و صلح و مذاکره و توافقی بایستی مطابق فتوا و حُکم ولیّ و زعیم شیعه بوده باشد.

این مجاهد بزرگ تشیّع ، رسیدن به تشکیل حکومت اسلامی و رویه و مسلکِ اهلِ اسلام شدنِ قوانینِ حضرتِ سیدالمرسلین را آنقدر مهمّ و با ارزش می داند ، که برای دستیابی به آن اِبایی از گذشتن از جان و مال و اولاد و هستی ندارد ، و سرآخر همین اتفاق می افتد ، تا به طول تاریخ نشان داده شود این فرازِ بیانِ ستّارخان نیز تعارف یا شعار نبوده است .

و ما اکنون، در کجای تاریخ ایستاده ایم و چه جوابی خواهیم داشت ، برای فردای روزی که با ستّارخان ها و شهید مدرّس ها و صدها هزار شهید دفاع مقدّس و شهدای هسته ای و ….. روبرو خواهیم شد ، اگر اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص) را وقعی ننهیم و مهمّ تر از آن احکام صادره علماء اسلام به خصوص ولیّ و زعیم زمان خود را در تصمیم گیری ها، مذاکرات ، توافقات و … لحاظ نکنیم و بدتر به عکس آن عمل کنیم؟

اگر فقط به خاطر ترس از تحریم و کمبودهای احتمالی به همه چیز پشت پا بزنیم چه جوابی خواهیم داشت در محضر آنهایی که برای برپایی این حکومت از جان و مال و اولاد و هستی خود گذشتند!!!

و سخن آخر اینکه، اندیشه می کنیم از اینکه ترس از تحریم و کمبودهای احتمالی ، توّهمّی ساختگی باشد برای تقدیم مملکت به بیگانگان باشد . والله اعلم .

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

8 نظر برای تحلیل مبنایی وصیّت نامه ستّارخان سردار ملّی (به مناسبت ۱۴ مرداد سالروز صدور فرمان مشروطیت)

 1. همه ی ما. گفت:

  سلام خوشحال میشیم به ماسربزنیدونظرتونادرباره وبلاگمون بگید.اگه موافق باشین تبادل لینگ کنیم.

 2. همه ی ما. گفت:

  باافتخارلینگید.لطفاادرس وبلاگی راکه گفتین بعمون بدیدتااونم لینگ بشه .خیلی ممنون ازحضورسبزتون دروب سایت ما.

 3. بی نشون گفت:

  سلام

  زنده باد ستار خان..ودیگر سرداران جان برکف ایرانی

  قرار پنج شنبه ای من…گوشه ای از دعای کمیل

  به نام خدا

  …ای خدا عذرم بپذیر و بر این حال پریشانم ترحم فرما ، و از بند سخت گناهانم رهایی بخش، ای پروردگار من بر تن ضعیف و پوست رقیق و استخوان بی طاقتم ترحم فرما ،ای خدایی که اول به خلقت وجودم سر افراز کردی و به لطف و کرم یاد فرمودی و به تربیت و نیکی پرورش دادی و به غذا از نخست عنایت داشتی اینک به همان سابقه کرم و احسانی که از این پیش با من بودت بر من ببخش…..

  یاعلی(ع)

 4. مقر... گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین
  .
  .
  سلام[گل]

 5. بی نام گفت:

  سلام فقط میتونم بگم خدا اخروعاقبتمونو بخیر کنه

 6. شب و این سکوت پر از حرف
  شب و بهت سنگین خانه
  شب و بغض معصوم بابا
  شب و هق هقی کودکانه

  شب و آه و این درد جانکاه
  شب و گریه ی گاه و بی گاه
  شب و جمع ماتم گرفته
  شب و هاله صورت ماه

  چه روزی گذشت، بر این خانه و چه ها دیده اند اهل خانه
  به دلها غمی، که تا آسمان، کشد شعله هایش زبانه

 7. سلام بزرگوار
  لطفا نظرتون رو درباره این پست بفرمایید
  دخترانی در تهران که می‌خواهند پسر باشند + فیلم

 8. سام گفت:

  دمتون گرم برا ما هم از خدا همت بخواهید

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *