کدام هاشمی به خاک سپرده شد؟

مرحوم هاشمی رفسنجانی ورژن های مختلف داشت.

ما در این نوشته با اینکه هاشمی که بود و بعدها به مرور زمان چه شد کاری نداریم که سخن در این مقوله بسیار است.

این هم بحث ما نیست که به لطف الهی با شاهکار انجام گرفته در مدیریّت تشییع و تدفین هاشمی و با حضور گسترده مؤمنین و متدیّنین در کنار سایر آحاد جامعه، خنّاسان و مرده خوران نتوانستند فوت ایشان را مبدأ فتنه انگیزی جدیدی بکنند که بسیار محتمل بود.

سخن ما – البته به عنوان یک نفر از هشتاد میلیون ایران- در این است که نظام کدام هاشمی را به خاک سپرد و

چرا ترجیح داد هاشمی، را اینگونه به بایگانی بسپارد نه با کاراکترهای خاصّ دیگری که داشت؟

چند تیتر خیر را مرور می کنیم:

آقای روحانی سر مزار آقای هاشمی :

پیام و راه آقای هاشمی عقلانیت و اعتدال است.

الهام امین زاده دستیار روحانی در امور حقوق شهروندی :

 مردم با حفظ وحدت و همبستگی راه آیت الله هاشمی را ادامه می دهند .

خانواده هاشمی در پیامی به مردم:

وداع و بدرقه بی‌نظیر مردم می‌تواند سرمایه‌ای بزرگ برای ایران و مبدأ بازگشت جامعه به مسیر اعتدال و وحدت باشد.

غلامعلی دهقان عضو حزب اعتدال و توسعه:

همه دوستداران هاشمی شایسته است که راه او را با حسن روحانی ادامه دهند.

و اظهار نظرهایی از این دست که از داخل و خارج بیان می شود و خواهد شد.

بدیهی بود که بعد از فوت هاشمی رفسنجانی عده ای داعیه دار ادامه راه او و روش او و منش او خواهند بود تا هم به حیات خود ادامه دهند و هم گفتمان غرب باوری خود را – به هر بیان یا عبارتی چون اعتدال یا عقلانیّت و … –  نهادینه کنند.

روشن است که بهترین نماد برای این گفتمان حتی برای سالیان متمادی آقای هاشمی رفسنجانی است و زنده کردن نام هاشمی بعد از دفن جسم او در دستور کار قرار خواهد دارد.

و به نظر می رسد نظام در وقت اندکی که داشت تدبیری حساب شده اندیشید و با سکان داری صدا سیما – که البته از طرف برخی فقط عمار پندارها- مورد تاخت قرار گفت ورژن های مختلف هاشمی را کم رنگ کرده و آن هاشمی را به خاک سپرد که اگر هم قرار باشد برای نماد بودن و لیدر شدن از خاک بیرون آورده شود خیلی به درد اینکار نخورد و نشود خیلی روی آن مانور داده شود .

هاشمیِ بازتعریف شده ای که به خاک سپرده شد و خصوصیاتی که با خود به خانه خاکی جدید خود بُرد از بیان بزرگان مورد وثوق شنیدینی است . بزرگانی که سخنشان برداشت ما – منظور برداشت بنده به عنوان یک نفر از هشتاد میلیون- را از حجیبت می اندازد و ناچارم طبق قواعد مسلّم، سخن و اقدام آنان را در مواجه با پروژه هاشمی رفسنجانی، به برداشت های ناقص و محدود خود ترجیح دهم.

هاشمی که به خاک سپرده شد و اگر قرار باش دوباره برخیزد رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی،مبارز ضد ستم‌شاهی و مبارز کهنسال (امام خامنه ای) خواهد بود.

هاشمیِ بازتعریف شده، مؤمن به آرمان فلسطین و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها (سید حسن نصرالله) و مجاهد فی سبیل الله، استکبارستیز و صهیونیست‌ستیز بود و همان طور که از اول بود، تا آخر باقی ماند.(سردار سلیمانی)

او یار دیرین حضرت امام‌خمینی(رحمه الله علیه)  و حضرت امام خامنه‌ای “مد ظلّه العالی”، که عمر خود را در مبارزه با نظام ستم شاهی و شکل‌دهی به نظام جمهوری اسلامی ایران و پذیرش مسئولیت‌هایی خطیر در ارتقای موقعیت کشور سپری نمود.(سردار جعفری)

اگر بخواهند هاشمی را دوباره علم کنند او را ” مجاهد دیرین و یار قدیمی امام و رهبری که از عناصر پیشتاز و پیشرو در عرصه ی مبارزات در برابر رژیم طاغوت بوده در خدمتگذاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ممارست و مجاهدت ورزید.(آیه الله رئیسی) خواهند یافت.

هاشمی در حالی به خاک رفت که مجاهد دوران نهضت اسلامی(آیه الله جنتی) و وزنه ای در نظام(آیه الله یزدی) و افتخار روحانیّت(آیه الله خاتمی) و وفادار به انقلاب، امام و مقام معظم رهبری تا آخرین لحظات عمر(آیه الله اعظمی نوری همدانی) بود.

و گمان می رود اگر خنّاسان یا فرصت طلبان بخواهند این هاشمی را با این صفات مشعشع انقلابی زحمت داده و دوباره زنده اش کنند به آنان برای فاصله گرفتن از انقلابی گری و پناهنده شدن به دامن غرب کمکی نخواهد کرد و برعکس روحیّه مقاومت حاج حسین شریعتمداری را آنگونه در زندان ساواک از هاشمی کسب کرده است مقاوم تر خواهد برد.

و کلام آخر اینکه هاشمی هر چه بود و هر چه شده بود خدایش بیامرزد، اما آن هاشمی که به دست نظام به خاک سپرده شد به درد غرب باوران خسته از انقلاب نخواهد خورد. انشالله.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کد امنیتی *