اولین همایش مکتب امام صادق (ع)

علم با فراگرفتن حاصل نمی شود، بلکه نوری است که خداوند در قلب هر کس که بخواهد هدایتش فرماید واقع می نماید. اکنون تو نیز، اگر طالب علمی، اولاً در اندرون خود حقیقت عبودیّت و بندگی را بخواه و نیز علم را با عمل کردن به آن طلب کن و از خداوند مسئلت کن تا به تو درک و فهم عنایت فرماید. امام صادق (علیه السلام) به عنوان بصری – بحارالانوار ج ۱ ، ص ۲۲۴ روایت ۱۷

بشر امروزی در جهانی زندگی می‌کند که مملو از تاریکی‌‌های گمراهی و اندیشه های خردستیز و خردگریز است و انسان با کید دشمن انسی و جنّی ، در امواج زندگی روزمرّه در بیراهه ها به این سو و آن سوکشیده می شود و جالب اینکه هرچه ادّعای دانستنش بیشتر شود و هرچه وسایل آسایش خویش را بیشتر فراهم آورد ، آرامش خود را بیشتر از دست می دهد.

چنین به نظر می رسد انسان برای رسیدن به امنیّت و آرامش روحی که تاکنون بدان نرسیده است ، باید راهی را برود که تا به حال نرفته است . از این‌رو ضروری است تا با بهره‌گیری از اندیشه و سخنان بزرگ‌ مردان آسمانی تاریخ که گوهر وجودیشان از آلودگی‌ها، پیراسته و به دور است، اندیشه و خرد خود را سامان بخشد تا از تاریکی‌های گمراهی به شاهراه هدایت راه یابد و بینشها، نگرشها، گرایشها و منشهای خود را بر همان اساس شکل دهد و بر همان اساس عمل کند. امام جعفر بن محمد الصادق (علیه السلام) یکی از نمونه‌های ناب رهبرانی است که توانسته است اندیشه‌های بزرگ اسلام ناب محمدی (صل الله علیه و آله) را نگهبانی نموده و با برهانی متین و جدالی احسن، تشنگان حقیقت را سیراب نماید و دین مبین اسلام را از گزند دگرگونی‌ و آمیختگی با اندیشه‌ها و باورهای انحرافی محفوظ دارد. همو که سبب شد تا مکتب اسلام، در سایه‌ی تلاشهای خالصانه‌اش نام مکتب جعفری به خود گیرد.

این همایش که برای نشان دادن گوشه‌هایی از سخنان گهربار ایشان در محورهای اخلاق و تربیت اسلامی، توحید و رابطه آن با زندگی بشر با رویکرد تربیتی و بررسی تطبیقی جریانهای فکری دوران امام صادق (علیه السلام) با روزگار کنونی، به همت فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی اعم از اساتید، طلاب و دانشجویان، برنامه ریزی شده است، تلاش دارد تا دوستداران و تشنگان معرفت را با برخی از آموزه‌ها به خصوص برنامه های عملی مکتب جعفری آشنا سازد ؛ آموزه هایی که بایست درست تبیین گردند و بدان ها مو به مو عمل شود . و تجربه علمای ربّانی و اساتید اخلاقی که بر اساس فطرت توحیدی حرکت کرده و تربیت نفوس نموده اند و می نمایند ، نشان داده است این حرکت شدنی است و در دوران اخیر امام خمینی (رحمه الله علیه) – این قلّه رفیع توحید – در عمل ثابت کرد که برنامه های عملی تربیت توحیدی تشیّع ، مبتنی بر قرآن و سنّت قابل پیاده سازی در متن جامعه و خانواده هاست و اگر میخواهیم به جایی برسیم که برای آن خلق شده ایم باید و باید خروجی پژوهش ها و تحقیقات علمی راهی عملی برای تربیت و تهذیب آحاد جامعه باشد چرا که “کسی که به علم خود عمل نمی کند، چیزی نمی داند” و “به راستی علم به عمل کردن فریاد می زند وگرنه کوچ خواهد کرد.”

امید است در زمان غیبت حضرت قائم (عج الله تعالی فرجه الشریف) بتوانیم به فرمان صادقانه آل محمد(صل الله علیه و آله) چنگ زنیم تا قلبهامان هدایت یافته و به سمت باطل متمایل نشوند.

آدرس سایت همایش:    http://www.nourossadegh.ir

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

1 نظر برای اولین همایش مکتب امام صادق (ع)

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *