نرمش قهرمانانه امام خامنه ای و حضرت موسی (ع)

حضرت آیه الله خامنه ای در فرمایشات اخیر خودشان در دیدار بسیجیان با اشاره به داستان قرآنی حضرت موسی و بیان خلاصه واقعه هلاکت فرعون و سپاهیانش، فرمودند :
“اگر کسی به تقلید از روحیّه‌های ضعیف بنی‌اسرائیل میگوید که «اِنّا لَمُدرَکون». حالا به ما میرسند و پدر ما را در می‌آورند- ما هم به تقلید از حضرت موسی عرض میکنیم که «کَلّا اِنَّ مَعِیَ رَبّی سَیَهدین»”  بیانات در دیدار بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
با مطالعه تفسیر آیات مرتبط مورد اشاره معظّم له (آیات ۱۰ تا ۶۸ سوره شعراء ) نکته قابل توجهی!! برداشت می شود.
امام خامنه ای در دیدار بسجیان بیان داشتند :
” همین حضرت موسی وقتی که کارشان به معارضه و رودررویی علنی افتاد و بنی‌اسرائیل را جمع کرد که صبحگاه خیلی زود یا نیمه شب، حرکت کردند به بیرون شهر که فرار کنند و بروند و از دست فرعون خلاص بشوند، صبح که شد و یک‌مقداری روز بالا آمد، جاسوسهای فرعون خبر دادند که بنی‌اسرائیل شهر را خالی کرده‌اند و همه رفته‌اند؛ فرعون دستپاچه شد که اینها حالا میروند یک‌جای دیگر و یک هسته‌ای درست میکنند؛ گفت جمع بشوید. لشکر را جمع کردند و پشت‌ سر اینها راه افتادند؛ اصحاب موسی از دور دیدند که وای ! لشکر فرعون دارد می‌آید؛ دستپاچه شدند. در قرآن -سوره‌ی شعرا- میفرماید که «فَلَمّا تَرٰٓءَا الجَمعان»، وقتی‌که دو گروه یعنی گروه حضرت موسی که جلو میرفتند و گروه فرعون که پشت سر می‌آمدند، همدیگر را از دور دیدند . قالَ اَصحـٰبُ موسیٰٓ اِنّا لَمُدرَکون . بنی‌اسرائیل که با موسی بودند، خوفشان برداشت، گفتند که یا موسی! الان به ما میرسند؛ «مُدرَکون» یعنی الان آنها میرسند، ما را میگیرند و قتل‌عام میکنند. حضرت موسی در جواب گفت: قالَ کَلّآ، هرگز چنین چیزی پیش نخواهد آمد؛ چرا؟ اِنَّ مَعِیَ رَبّی؛ معیّت این است. [گفت] خدا با من است، پروردگار من با من است؛ کَلّآ اِنَّ مَعِیَ رَبّی سَیَهدین. ببینید! معیّت الهی این‌قدر اهمّیّت دارد. اینکه میگویند: اِنَّ ﷲَ مَعَ الَّذینَ اتَّقَوا وَ الَّذینَ هُم مُحسِنون، این معیّت را باید قدر دانست.”
اما آن نکته قابل توجه!! اینکه در تفسیر شریف المیزان، علامه طباطبایی (ره) مستند توضیح می دهند بیرون آمدن شبانه حضرت موسی و بنی اسرائیل، به گونه ای که در ظاهر مخیانه به نظر برسد ، امّا در واقع فرعونیان خبردار بشوند و دنبال اینها راه بیفتند ، تاکتیک مبارزه ای حضرت موسی بوده که به فرمان الهی آن را اجرا کرده است، تا زمینه تعقیب و در نهایت گیر افتادن فرعون و لشکریانش را در غرقاب نیل با مکر الهی فراهم آورد!!!
حال با عنایت به فراز آغازین همین فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب و فرازهای پایانی و ارتباط منطقی این بیانات حکیمانه و نیز با مداقّه در هندسه کلّی ترسیمی از شروع مذاکرات و توافق موسوم به برجام، حقیر به عنوان – یک نفر از هشتاد میلیون نفر – این برداشت را میکنم که در یک نگاه کلان ، همه این اتّفاقات اعمّ از نرمش قهرمانانه و اجازه ها و چشم پوشی از ردّ شدن از برخی خطوط قرمز که به عنوان ابزار و سپر  مذاکره تعیین شده بودند – نه به عنوان مین گذاری مطلق که با یک جابجایی از بین بروند ( روش تحلیل مذاکرات هسته ای – نشریه خط حزب الله)–
http://s15.khamenei.ir/ndata/news/30388/Khathezbolah_5_A4.pdf
همه اضلاع و لایه های طی شده ، فرآیندی بوده است اولاّ برای اخذ بالاترین ستانده از برجام در جهت منافع ملّی– با توجه به شرایط و حداکثر توانمندی تیم مذاکره کننده دولتی – و مهمّ تر از آن یک تاکتیک فوق حرفه ای!! بوده است برای کشاندن دشمن و تفکّر و روحیّه ضعیف ترسِ از آمریکا به موقعیّت امروزی که به حول و قوّه الهی ، هیمنه پوشالی کدخُدا زیر امواج پرتلاطم پسابرجام غرق شود و برای همگان – آنان که خود را به خواب نزده باشند –  عیان و آشکار گردد که بستن با خدا تنها نسخه شفابخش مشکلات کشور است . به بیان آن حکیم فرزانه که فرمود :
” اگر من و شما بتوانیم این معیّت الهی را حفظ کنیم، بدانید آمریکا که هیچ، اگر ده برابر قدرت آمریکا هم کسانی در دنیا نیرو داشته باشند، این نیرویی که خدا با او است، بر آنها غلبه خواهد کرد.”
و مویّد برداشت ما، باز از همان پیر شجاع که فرمود :
#خواص را خدا ان‌شاءالله #هدایت کند. برای مظلومیت من اصلاً غصّه نخورید ، بنده اصلاً مظلوم نیستم. همیشه تحت فشاریم. امّا الحمدلله #زورشان_به_ما_نمی_رسد.
     امام خامنه ای ۹۵/۰۹/۱

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *