پتروس_فداکار

👌بچه که بودم مثل خیلی از پسرای #دهه_شصتی از پتروس فداکار خیلی خوشم می آمد و به نوعی الگوی دوران کودکی ام بود .

🔴یادش بخیر زمستونها توی صف خرید نفت که انگشتام کِرِخ می شد با یاد پتروس که با #فداکاری دستش رو گذاشت توی سوراخ نشتی سدّ بالادست شهر و انگشتش بی حس شد ولی نگذاشت سدّ خراب بشود و مردم شهر را نجات داد، روحیه می گرفتم.

❇️ زمان جنگ بود و هضم قصّه #حسین_فهمیده برام سخت. ناصر، پسر بهجت خانوم همسایه مون که با دو دست رفته بود خدمت سربازی و با یک دست قطع شده از کتف برگشت، منم کمی بزرگتر شده بودم تا کمی #فهمیده_تر بشم و واژه #فداکاری معنی لغوی اش رو بفهمم و پتروس محلّه مون رو به دید ستایش بنگرم.

🔵 دانشگاه که چند واحد تخصّصی سد سازی و کنترل پایداری سدّها گذروندم، باز پتروس اومد تو ذهنم و تازه فهمیدم که اصلا نمیشه یه سدّ یا حتّی آب بند رو با #انگشت کردن توی سوراخ ایجاد شده حفظ کرد .

🌕 سال قبل هم که با بچه های #دانشگاه_تبریز رفته بودیم راهیان نور و راوی نهر خیّن داشت از #فداکاری به قول خودش بچّه ها می گفت، باز یاد #پتروس افتادم.

❇️ راوی جانباز دستهاش از مچ قطع بود و بازوش رو دوشاخه کرده بودند تا چیزی شبیه انگشت درست بشود و بتواند باهاش کارهایی بکند. اون روز عصرش جلسه #بصیرت_افزایی داشتیم و خواستم گریزی بزنم به داستان پتروس فداکار؛ جستجو که کردم اصل قصه پتروس برا هلند نوشته شده بود و اما بررسی که کردم جالب اینکه اصلا تو هلند نه چنین سدّی هست و نه پتروسی . یعنی کلّ داستان رو هواست و تخیّلی .

🤔 از اینکه در دوران پاک کودکی با یه الگوی خیالی سرکار بودم یه جوری شدم و تو جلسه هم تا جایی که یادمه صحبت پتروس رو نکردم.

🌓 امروز هم که #شهامت و #فداکاری آتش نشانان عزیز زبانزد خاصّ و عام است ، باز بی اختیار یاد #پتروس قلّابی آن ور آبی افتادم که برای نسل من قهرمان و الگو شده بود و در این فکرم که کدام خائنی پتروس ها را وارد فرهنگ ما و حتی کتابهای درسی ما میکند.

خاک ما، فرهنگ ما و اعتقادات ما #جوانمردانی را پرورش می دهد که جان بر کف نهاده و خود را وقف میهن می کنند و برای هم وطنان خود نه بی حسّی انگشت بلکه #هستی_شان را میدهند و در #آتش می سوزند تا ما در امنیّت و آرامش باشیم.

🔴 فرقی نمی کند آن آتش، #آتش_انفجار_تانک در خرّمشهر باشد یا #آتش ۶۰۰ درجه پلاسکو.
آتش جهالت داعش باشد یا آتش کینه دشمنان پیشرفت علمی هسته ای و غیر هسته ای مان.

این فداکاران وطن، نامشان بهترین است و بهترین خواهد ماند،
✅چه #بهنام_محمدی بسیجی ۱۳ ساله آن روز باشند در دفاع از خرمشهر آنجا که به مادرش گفت:
“مادر مرا غسل شهادت بده! چون می خواهم شهید شوم، تو هم از خرمشهر برو، اینجا نمان می‌ترسم عراقی ها تو را ببرند.”

✅ یا #بهنام_میرزاخانی امروز باشند که دوست داشت مدافع حرم بشود اما اخلاصش آنقدر بود که شهادت را حرم نرفته به او هدیه کردند.

و اما من ….
من فقط می نویسم و چه حالی ام می شود؟ و چه می فهمم حال #مادری را که همچنان در خیابانهای اطراف #پلاسکو آواره است و می گوید تا ازشان خبر نگیرم نخواهم رفت. دو پسرش آتشنشان بودند. یکی شیفت بود و دیگری داوطلبانه برای کمک آمده بود .

⚫️ چه می فهمم حال این مادر را اگر از نوه اش بپرسد ۶۰۰ درجه حرارت چقدر می شود؟ و نوه اش صادقانه جواب دهد. و پاسخ بگوید #آب در ۱۰۰ درجه #می_جوشد و #آلومینیوم در ۶۰۰ درجه #ذوب می شود …..

کاش یکی به این مادر بگوید، مادر!! #خدای_ابراهیم_خلیل و #خدای_پسر_تو_یکی است.
مادر دعا کن . ایران برای فرزندان شما دعا می کنند و
جانشین امام زمان(ع) برایشان دعا می کنند.

✳️ #آتش برای آنان #گلستان است!! این باور و اعتقاد ماست .

🌓🌓 خداوند به مادران و خانواده شهیدان وطن صبر عنایت فرماید. انشالله.
🔴 کانال یک نفر از هشتاد میلیون @yekaz80

👈👈 ارتباط با ما @yekaz_80

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *