“مهارت بیان” بلوغی

چند وقت پیش توی یه دوره ای ، عنوان درسی که برا ما در نظر گرفته بودن”مهارت بیان“بود.  رفتیم و بنده خداها منتظر مطالب  ترجمه ای جدید و کلیشه ای بودند و یا حداقل فکر میکردن از “ آیین سخنوری دیل کارنگی ” و ” معانی بیان بدیع ” و    ” کتاب کاروند ” و …… رفرنس میدیم . و جزوه میگیم.ماهم که بلوغی و مخالف کلیشه ، صاف رفتیم ته کلاس و حرف آخر رو همون اول زدیم و شروع کردیم :

آقایون و خانم ها برا اینکه مهارت بیان پیدا کنیم و نطق باز بشه و حرفی بزنیم یابنویسیم که به دل بشینه و اثر کنه ،

راه میان بُر اینه که نیاز مشترک و فطری مخاطبین رو بشناسیمو همون رو بگیم تا بیان ماهرانه از آب دربیاد.اما واضح هست برا اینکه گوینده مطابق فطرت شنونده صحبت کنه بایس خودش بازگشت به فطرت خدایی داشته باشه .یعنی وقتی فطرت شکوفا شد،خود به خود حرفای مورد قبول با زبان فطری از درون می جوشه و به زبان جاری می شه  و اون وقت شنونده بخاد نخاد ، جذب میشه و یه جورایی مقهور مطلب میشه.

خلاصه ما به جای مطالب کلیشه ای خسته کننده و فرمول های بیان و روش های سخنوری ،از فطرت و شکوفایی اون و بازگشت و توجّه به اون گفتیم.تا اینکه یکی از عزیزان که اتفاقا معلم خودمم هم شده بود و اون موقع اُمّل تند رو بود والان شده بود فوق لیسانس منتقد روشنفکر ؛ گفت مهندس جان ! این مطالبی که شما میگین کلّی هستند وتوی مسجد و بسیج و ……… شاید بشه به خورد بچه ها داد ولی الان توی چت و نت و فیس بوک،اوضاع فرق میکنه و نوجوون سمپادی و جوون آزادی امروزی رو نمیشه با فطرت توحیدی ربّانی !!! کرد وشما یه دونه هم مورد نمیتونی اینجوری پیدا کنی و بایس حرف جدید علمی زد و از این سیاه نماییها گفت .

منم اوّل توی دلم گفتم نوش جانت که دوبارتوی دبیرستان لاستیک موتورت روپنجر کرده بودیم  و گفتم بله حق با شماست ،ما اگه زبان بیانمان آمرانه باشه و چیزایی رو که خودمون عمل نمی کنیم به بچه ها بگیم معلومه که اثر نمیکنه و بچه ها میان موتورمون رو پنچرمیکنن !!

 برعکس برا انجام وظیفه اگه بتونیم مطالب ناب و فطری رو که نیاز درونی هر نوجوانی هست،

بیان کنیم ؛ نتیجه هم میده و اتفاقا این سیر حرکت بلوغی در مخاطبینی که از همون به قول شمانسل تیزهوش فیس بوکی هستند ملموس هم هست و بروبچ ما توی فضای مجازی باهاشون مشغولند.

و ما نه یه دونه بلکه نمونه های بسیاری از این دست داریم . بعدش هم چند برگ پرینت از وبلاگ یکی از بلوغی هاتکثیر کرده بودم رو پخش کردم توی کلاس و خواهش کردم بخونن .مطالب ازوبلاگ یک نوجوان تیزهوش بود به اسم علی .

برخی از مطالب علی قبل از آشنایی با بلوغ :

“سلام ببخشید که دیر آپ کردم آخه می دونید این نا مردا زورشون به هیچ چیز نمی رسه میان اینترنت رو قطع می کنند .دوستان به تازه متوجه شدم تلویزیونی به نام تلوزیون ………… در تل استار ۱۲ شروع به کار کرده .مشخصاتش هم اینه :………………………….

” دلم گرفته دوست دارم گریه کنم ولی نه ،مرد که گریه نمی کنه . پس چکار کنم .وقتی که دلم می گیره میرم تو اتاقم و تا صبح فقط سنتور میزنم تا احساس خودم رو خالی کنم . بعضی وقتا دوست دارم بمیرم .

دوست عزیز . حوزه علمیه یه جایی جز این که میگن هستش چون خودم کسی رو میشناسم که تو حوزه رفته بد بخت شده وآدم مهره برای این کسایی که رو جامعه حکومت دارن میشه و یکی از همین افراد میشه که حق دیگران رو میخورند . می دونم فکر می کنی که من چیزی نمیدونم مو چیزی نمی فهمم . آخه این چه خدایی که فقط تو یه جای سنگی هستش . این چه خدایی که جز دینار و درهم ار شما گرفتن نمی داند . خدا گفته لا کراه فی الدین ولی بعد میایم با یه کارایی و قوانینی تمام اینا رو زیر سوال می بریم. در حال حاضر در کشور ما دین یه سر پوش شده که هر کاری میگن به اسم دین تموم می کنن . من خدایی رودوست دارم که از رگ گردن بهم نزدیک تره نه اون خدا .

” امروز دوباره با بابام دعوام شد آخه شما قضاوت کنید تو مرداد که می گفت نمی خواد بری تیزهوشان بیا برو همین مدرسه عادی ؛اصلا نمی خواد بری مدرسه ……… من هیچی نگفتم.وقتی به زندگی مردم یا خانواده خودم نگاه میکنم می بینم واقعا غم تمام زندگی اونارو گرفته . خانواده من و خیلی از خانواده های مثل من دچار مرگ تدریجی شده اند .

دلنوشته های علی بعدا :

“من از خودم شرمنده ام ، من از محرم شرمنده ام ، من از قرآن شرمنده ام ، من از خدا شرمنده ام ، من از اسمم شرمنده ام . شرمنده ام از نفس کشیدنم شرمنده ام از دستانم شرمندم وقتی کسی رو میبینم که پا نداره راه بره ولی من تو دنیا راه می رم و هرغلطی که می خوام می کنم . شرمنده از این که حتما باید یه زلزله بیاد که من به یاد پروردگارم بیفتم . شرمنده ام از این که این همه نعمت و نشونه رو می بینم ولی بازم از خدا یه نشونه میخوام .شرمنده از اینکه میگم نه من دیگه فلان کارو می کنم به قول بلوغی ها استارتو می زنم ولی باز می زنم تو خاکی . شرمنده از این که اراده ندارم که جلو برم .هر روز شروع میکنم ولی فردا می بینم که از دیروز عقب تر افتادم و خدا ازم دور تر شده . خدایا می دونم دیگه ازم خسته شدی میگی ولش کن این یه بنده تجدیدیه که مرتب تجدید میشه و منم مرتب ازت دور تر می شم ولی خدایا وقتی ازم دوری من از سایه می ترسم حتی از خودم می ترسم . خدایا خیلی چیز ها ازت گرفتم و خیلی خواستم که بهم دادی ولی خدایا بازم ازت یه چیز می خوام . خدایا من از الان می خوام یه بار دیگه استارتو بزنم بیام جلو تو رو به حق همین ماه کمکم کن . خدایا من ضعیفم زود گول می خورم خودت مثل همیشه هوامو داشته باش . به رحمتک یا ارحمن الراحمین”

سلام داداش عزیزم . خوبی ببخشید که یه مدتی نبودم . راستشو بخوای یکم مشغله درسیم زیاد شده و اصلا وقت ندارم که یکی دلیلشه . ولی دلیل دیگش اینه که تو خودم گم شده بودم دنبال خودم می گشتم . داداش عزیزم خیلی دوستت دارم باید بهت بگم منو به خودم آوردی منو با معشوق واقعی آشنا کردی . برادر عزیزم به راهت ادامه بده شاید یکی دیگه هم مثل من خودشو پیداکنه . برادر عزیزم هر وقت دلت گرفت و دوست داشتی با کسی مثل امام رضا درد دل کنی با اون شماره ای که بهت دادم تماس بگیر . راستی فردا ۴شنبه میرم مشهد حرم امام رضا حتما به یادتم دادش عزیزم .

” خدایا خداوندا مهر نزدیکه و ازت خواهش می کنم کمکم کنی تا بتونم جلو برم و این تابو رو بشکنم تا بتونم به جایی و بتونم به جامعه ام خدمت کنم . خدایا دیشب خواب دیدم که دانشگاه فردوسی قبول شدم و می خواهم اونو به حقیقت تبدیلش کنم ازت می خوام کمکم کنی . خدایا دستمو بگیر نذار تا ابروم پیش همه بره خدایا کمکم کن تا دیگه به بیراهه نرم و خودمو گم نکنم . خداوندا من در طول این سه ماه دنبال خودم می گشتم . حالا که کمی خودمو پیدا کردم کمکم کن که دیگه دوباره گمش نکنم خدایا امیدم تویی ، جزتو کسی رو ندارم که بهش تکیه کنم . هوامو داشته باش. خدایا ازت ممنونم که تا الان یه کارایی برام کردی که حتی تو فکرم جا نمی شه ولی ازت خواهش می کنم این لطفتو کم نکن . به رحمت تو این مهربان ترین مهربانان”

” به نام خدا . ماه رمضون هم تموم شد و چه حیف که تموم شد . امسال تصمیم گرفتم از همه خومو جدا کنم و حتی اگه هم شده قید همه دوستامو بزنم و فقط به درسم بچسبم آخه دارم صدای پای کنکورو می شنوم و باید خودمو حسابی اماده کنم . گوشی ایرانسلم رو ( خط گفت گو با دخترا ) رو خاموش کردمو وخط اصلیم هم رو فقط به چند نفر محدود کردم .

” سلام خدایای عزیزم  ای خدایی  که از رگ گردنم به هم نزدیک تری خواستم ازت تشکر کنم که بهم کمک کردی و هوامو داشتی تا بتونم تو درسام پیشرفت کنم و خودمو بشناسم . خدایا رابطه ام با بابام با کمک و لطف تو خیلی خوب شده .
خدایا واقعا نمی دونم چه طوری ازت تشکر کنم اگه صد هزار بار شکرت کنم بازم کمه . خدایا ازت می خوام مثل همیشه کمکم کنی و هوامو داشتی با بتونم جلو برم و بتونم به مردمم خدمت کنم . خدایا خیلی ازت متشکرم و ازت می خوام  اگه جایی گناهی کردم لغزیدم به بچگیم ببخشیم ( خدایا می دونم خیلی رو دارم و خیلی زیاده روی می کنم و خیلی می خوام ولی جز توکسی رو ندارم . مثل این می مونه که یه  بچه محبت مامانشو که می بینه دوست داره مامانش بازم بیشتر بهش  محبت کنه .

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

29 نظر برای “مهارت بیان” بلوغی

 1. سرنوشت گفت:

  …..
  چیزی نمیشه گفت راجع به مطلب شما
  به هر حال براتون آرزوی موفقیت دارم.
  یا حق

 2. mm گفت:

  سلام مهربونم مرسی ازدعوتت

 3. علی گفت:

  برای blogfa و این الگوریتم فیلترینگ ……………اطلاعات متاسفم که وبلاگ با ارزش شما رو فیلتر کردند و خوشحالم از این که خیلی اتفاقی از طریق کامنتتون در یک وبلاگ تونستم سایتتون رو پیدا کنم و دوباره میتونم مطالب شما رو دنبال کنم.

 4. دختر90+1 گفت:

  سلام فک کنم قبلا هم اینو گذاشته بودینا
  پاینده وپیروز باشید

 5. مريم گفت:

  مظلوم تر از جواد، بغداد نداشت

  آن مظهر داد، تاب بیداد نداشت

  می خواست که فریاد کند تشنه لبم

  از سوز عطش، طاقت فریاد نداشت

  شهادت مظلومانه جوانترین شمع هدایت و نهمین بحر کرامت، تسلیت و تعزیت.

 6. لام
  عالی بود
  ممنونم از دعوتتون
  التماس دعی فرج

 7. ندا گفت:

  عالی بود بازم عین همیشه که ترکوندی اخوی …

 8. سلام دوست عزیز
  ممنون از دعوتت
  عالی بود
  مطالب وب شما واقعا اموزندس
  یا علی.

 9. سلام بزرگوار
  مثل همیشه عالی بود
  بسم الله الرحمن الرحیم الرَّحْمَنُ عَلَّمَ الْقُرْآنَ خَلَقَ الْإِنسَانَ عَلَّمَهُ الْبَیَانَ
  کلمه” بیان” در جمله مورد بحث به معناى پرده‏ بردارى از هر چیز است، و مراد از آن در اینجا کلامى است که از آنچه در ضمیر هست پرده بر مى‏ دارد، و خود این از عظیم‏ترین نعمت‏هاى الهى است، و تعلیم این بیان از بزرگترین عنایات خدایى به انسانها است،پس کلام، صرف آواز نیست،بلکه انسان با الهامى طبیعى که موهبتى است از ناحیه خداى سبحان با یکى از این صوتهاى تکیه‏ دار بر مخرج دهان که آن را حرف مى‏نامند، و یا با چند حرف از این حروف که با هم ترکیب مى‏کند علامتى درست مى‏کند که آن علامت به مفهومى از مفاهیم اشاره‏ مى‏ کند، و به این وسیله آنچه از حس شنونده و ادراکش غایب است را براى او ممثل مى‏سازد، و شنونده مى‏تواند بر احضار تمامى اوضاع عالم مشهود چه روشن و درشت آن و چه باریک و دقیقش، چه موجودش و چه معدومش، چه گذشته‏ اش و چه آینده‏ اش در ذهن خود توانا شود، و پس از حضور مفاهیم به هر وضعى از اوضاع معانى غیر محسوس (که تنها راه درکش نیروى فکر آدمى است و حس ظاهرى راهى بدان ندارد) دست یابد…و بهترین و قوى‏ترین دلیل بر اینکه الهام الهى بشر را به سوى بیان هدایت نموده، و اینکه مساله بیان و سخن گفتن ریشه از اصل خلقت دارد، اختلاف لغت‏ها و زبانها در امت‏هاى مختلف و حتى طوایف مختلف از یک امت است، چون مى‏بینیم که اختلاف امت‏ها و طوایف در خصایص روحى و اخلاق نفسانى و نیز اختلاف آنان به حسب مناطق طبیعى که در آن زندگى مى‏کنند اثر مستقیم در اختلاف زبانهایشان دارد…(المیزان)
  بنابر این همانطور که کوچکترین اعمال آدمی در پیشگاه الهی دارای آداب و قوانین و باید ها و نباید های خاصی است،عمل سخنوری هم که از مهمترین بخش های زندگی انسان در رابطه با دیگران است دارای آداب و احکام خاصی است که رعایت درست آنها موجب نفوذ کلام و موفقیت گوینده در تفهیم و اقناع مخاطب خواهد بود.
  حتی قوانین مربوط به معانی و بیان و بدیع که به صورت علوم خاصی تدوین شده اند بر اساس آیات و روایات استخراج شده اند و در هر صورت به ذوق و قریحه فطری انسان مبتنی هستند.اسلام هم روش سخن گفتن آموخته و هم محتوای سخنرانی را!
  التماس دعا

 10. حرم نوشت گفت:

  سلام
  خیلی نکته ظریفی رو بیان کردید؛ خدا قوت به همتتان و قلمتان!

  موفق باشید

 11. آیا زن می تواند «ولی فقیه» شود؟
  وظیفه اصلی زنان و بانوان هر جامعه تربیت و پرورش نسل جدید آن جامعه و گرم نگه داشتن کانون خانواده است.
  منتظر نظرات شما عزیز می باشم

 12. مظهر احسان و جود خالق یکتا علیست / نور بخش ماه و خورشید جهان آرا علیست
  در میان کل مردان ز ابتدا تا انتها / در مقام همسری، زیبنده ی زهرا علیست . . .
  دیدم که به عرش شور و شوقی بر پاست / برپا گر این بزم شعف ذات خداست
  گفتم به خرد چه اتفاق افتاده / گفتا که عروسی علی و زهرا است
  سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه مبارک باد

 13. بی قافله گفت:

  سلام واقعا خدا قوت
  انشا الله همیشه تو کاراتون موفق باشید و دیگه موتور کسی رو پنچر نکنید
  یا علی مددی

 14. آب حیات گفت:

  سلام

  تاحالا اینطوری بلوغو ندیده بودم

  بدلم نشست

 15. عطر حضور گفت:

  سلام،من لینکتون کردم خوشحال میشم شما هم مرا لینک کنید!
  و بهم خبر بدید که به روزید

 16. با سلام و عرض ادب
  آپ جذاب بلوغ رو با عنوان زیر بخوانید .
  علم بهتر است یا ازدواج؟ (قسمت سوم چت دختر دانشجو با بلوغ)

 17. سلام
  ای جـمـلـه بـیکـسـان عـالـم را کَـس

  یـک جـو کرمـت تـمـام عـالـم را بـَس

  مـن بـیکـَسَـم و کـسی نـدارم جز تـو

  یا رب به فریاد من بی کَس رَس

  (مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری)

 18. فاطمه گفت:

  سلام
  خیلی خیلی ممنونم از دعوتتون
  بازم مثل همیشه عااااااااااااااااااااااااااالی

 19. شادي گفت:

  همچون اسفنج که آب را در بر می گیرد، شما هم اندیشه های خوب را در بر گیرید و آن را در خدمت هدف خویش قرار دهید.
  توماس ادیسون

  سلام.
  فعلا که دانشگا ها و مدارس همش مطالب کلیشه ای و تکراری رو آموزش میدهند که تو زندگی فرد یک موردش هم به کار نمیاد.
  مهارت بیان که هیچی متاسفانه بعضی از دانش آموزان امروزی حتی تو مقطع دبیرستان هم با مهارت های مطالعه و همین طور مهارت های زندگی اشنایی لازم رو ندارند. اشکال کار بر میگرده به این جا که متاسفانه مواد آموزشی با نیاز روز جوانان هماهنگ نیست.
  موفق باشید

  http://donyayeman80.blogfa.com/

 20. یک دانه بذر میلیون ها دانه را با خود دارد. آیا وفور وغنای هستی را می بینی؟

  خداوند در وجود ما هم “روحش” را به امانت گذاشته است

  این همان “دانه الهی” است که باید آنرا با عشق و ایمان آبیاری کرد تا شکوفا گردد

  .

 21. سلام
  ممنون از حضورتان
  ادرستان اصلاح شد شرمنده دیر انجام شد
  التماس دعا

 22. sitia گفت:

  very beatyyyyyyyyyyyyyyy
  bahre bordim
  good luck

 23. زیتون گفت:

  سلام
  حلاوت ضیافت عرفه و دعا و راز و نیاز گوارای وجودتان و عیدتان خجسته و مبارکباد
  یا علی در ژناه حق

 24. سلام بزرگوار
  در این روز بزرگ ما رو از دعای خیرتون فراموش نکنید
  پیشاپیش عید سعید قربان رو تبریک میگم
  با مطلب جدیدی با عنوان”فضایی ها” به روزم و منتظر استفاده از نظرات شما
  یا علی

 25. سلام
  من برای بار اول به وبلاگ شما سر زدم و با حرف شما موافقم
  متاسفانه در جامعه ما از این معلم های به اصطلاح روشنفکر که خیلی از مسائل را با هم اشتباه می گیرند کم نیست و بیچاره بچه ها و دانشجویانی که باید علم را از این اساتید و معلمان باید دریافت کنند در حالی که درکنار درس دادنشان انواع و اقسام بمب های شبهه نیز به دانشجویان و دانش آموزان القا می کنند.

  موفق باشید .

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *