جوابی جالب به هدف از آفرینش جهان

یکی از فطریات انسان حقیقت جوئی میباشد .و هرچقدر فطرت انسان حجابش کمتر باشد سوالاتش اساسی تر میباشد .مخصوصا سوالاتی که در مورد خداوند و افعال او برای انسان پیش میاید.اما باید توجه داشت که رسیدن به جواب حق و حقیقت جواب ، همیشه آسان نیست.و نسبت به هر سوالی ، آمادگی خاص لازم است.

به عنوان مثال اگر به دانش آموز کلاس اول ابتدائی بگوئید ۴ منهای ۵ چقدر میشود.میگوید سوال غلط است.چون از ۴ نمیتوان عدد ۵ را منها کرد.ولی اگر از دانش آموز اول دبیرستان همین سوال را بپرسید فورا جواب میدهد (۱-) .

ویا مثلا به شخصی که ۵۰۰ سال قبل زندگی میکرده ، اگرچه خودش دانشمند زمان بوده میگفتند که زمانی میآید که وقتی شب شد دیگر لازم نیست که فانوس را پر از روغن بکنی و شیشه اش را تمیز کنی و کلی مقدمات دیگر ، بلکه با یک انگشت و با زدن یک کلید ، اتاق مثل روز روشن خواهد شد و … ، او هرگز نمیتوانست برای خودش هضم کند که این چگونه امکان دارد.ولی الان کسی که وارد اتاق میشود و کلید برق را میزند اگر چراغ روشن نشود ، تعجب میکند. که چرا روشن نشد؟ الان سوال در مورد اینکه خداوند چرا ما را خلق کرده است ، از همان سوالاتیست که درست است که نشان از فطرت سؤال کننده است.ولی برای رسیدن به جواب حق و حقیقت جواب خیلی پیش نیاز های معرفتی لازم است.ما باید اول خدا را بشناسیم  به حق معرفتش. رابطه خلق با خدا چیست؟ رابطه وجودی ما با خدا چه نوع رابطه ایست.

تا نتوانیم به این سوالات معرفت پیدا کنیم نمی توانیم جواب حقیقی برای سوال مورد نظر را بدست بیاوریم. و هر جوابی هم که داده شود صرفا جهت قانع کردن است.

پس بهترین راه برای کسی که طالب حق است این است که نسبت به یقینیاتش که به آنها رسیده و باورش دارد (از راه تحقیق و مطالعه منابع مربوطه)ترتیب اثر عملی بدهد. به فرموده یکی از معصومین (ع) * من عمل بما یعلم ، علّمه الله ما لم یعلم * یعنی * هرکسی به آنچه که میداند عمل کند ، خداوند آنچه را که نمیداند به او میآموزد * مثلا میداند که بالاخره خدا او را آفریده.و قران را برای هدایتش فرستاده و اهل بیت (ع) واجب الاطاعت هستند. و یک سری تکلیفاتی بر عهده ماست که عمل به آنها ما را از ظلمات جهل به نور علم داخل میکند. ( رسیدن به اینها با اندک مطالعه ای در مورد بعضی از کتابها از باب نمونه *آموزش دین * به تحریر علامه طباطبائی  بدست میاید.) سعی کند به آنچیزی که میداند عمل کند و در راه عمل مجاهده کند.

قطعا خداوند متعال او را به خواسته هایش میرساند.

به اشتراک بگذارید ! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

2 نظر برای جوابی جالب به هدف از آفرینش جهان

 1. سالار گفت:

  سلام بر احسان عزیز..

  خوبی مهندس..خوشی؟

  به نکته خیلی خوبی اشاره نمودین..البته هدف برای فعل(انسان)معنا پیدا میکنه ولی برای فاعل(خالق)

  معنایی نداره..عین فرمایش شما..ذات باری تعالی مبرا از نقص و کمبود است..واز صفات ارزنده او آفرینش

  است .او باید میافرید هر چیز و همه آنچه به عقل بشر میرسید.آن هم به بهترین شکل ممکن..

 2. آ..مدیر گفت:

  دوباره سلام
  یعنی واقعا الان فکر میکنی به این سوال که هدف از آفرینش جهان چیست جواب دادی…
  بابا یک کلمه بگو نمیدونم
  چرا وقت مردم رو هدر میدید

نظر دهید

*

code

کد امنیتی *